Teknolojik cihazların belirli periyodlar arasında bakımları mutlaka yapılmalı. Bu bakımların aksatılması veya hiç yapılmaması halinde, ürünlerimizin kullanım ömrü kısalır veya arızalanma yapabilir. Günümüzde, doğal gaz kullanımı ile birlikte evlerimize giren son teknolojik kombilerin de düzenli bir bakım periyodu vardır. Kombilerin, özellikle kış aylarında bozulması veya arızalanması, genel olarak tüketicileri mağdur etmektedir. Yapılan araştırmalara göre ise, Kombilerin bakımlarının yapılmaması veya sürekli aksatılması, kombilerin bozulma olasılığını %70 oranında arttırmakta olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, kombi firmaları bu kombi bakımlarını yaptırma konusunda tüketiciye her zaman uyarıda bulunmaktadır. Peki, kombi bakımı ne zaman yapılır? Kombi bakımı için en uygun zaman dilimi nedir? bugün bu soruların cevaplarını sizler için paylaşacağız.

Kombi bakım; ihtiyaca göre değil, ürünün kullanma talimatlarında belirtilen periyotlarda yapılması gereken bir işlem. Piyasadaki kombi markalarının çoğu, ürünün kullanılmaya başlanmasından itibaren 1 yıl içerisinde yaptırılmasını önermekte. Kombilerin uzun süre bakımsız kalması ve periyotların aksatılması ile, kombilerinizin kullanım ömrü kısalacağı için, verim alma gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kombilerin bakımlarının yapılması ile, yüksek faturalardan kurtulmak ve kombilerdeki büyük arızalara sebep olmasını engellemek mümkün.

Kombi bakımı konusunda ürünün garantili olduğu firmalar zaten bu hizmeti vermekte. Garantisi bitmiş kombi ürünleri için tüketici, kombi bakımını yetkisiz servislere yaptırmakta ve süregelen bir takım problemlere davetiye çıkarmaktadır. Kombiler, doğal gaz,su ve elektriği bünyesinde barındırması sebebiyle son derece tehlikeli cihazlardır, ve bu nedenle kombilerin bakımı ancak o kombinin yetkili servislerince yapılmalıdır. Yetkisiz müdahale ve dışarıdan teknik servis ile anlaşıp, kombinizde geri dönülemeyecek arızalara yol açabileceğinizi unutmamanızda fayda var. Her teknolojik ürünü, üreten firma servisini vermekle yükümlü olduğu için, ucuz kombi bakımı hizmetleri sizi yanıltmasın. Ucuz kombi bakımı sizlere, yeni bir kombi ücreti çıkarabileceği için, kombi bakımınızı mutlaka yetkili servisinize yaptırın.

Peki, kombiniz; bakım için yetkili servisi ne zaman görmeli?

Üretici firmalar; kombilerin bakımlarını her yıl düzenli olarak yaptırmak gerektiğini vurgulamaktadır. Kombiniz yeteri kadar ısıtmıyor ve verim düşüklüğü yaşıyorsanız, kombinizin bakımını biraz öne çekebilirsiniz. Kombinizin bakımı ile bu sorun çözülebileceği gibi, arızalanacak parçaları da kolayca bakım sayesinde tespit edebilirsiniz. Bir kombi için, en uygun bakım periyodu 1 yıl olmakla birlikte, ilkbahar aylarının başı veya sonu olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir