Biliyorsunuz ki kış aylarında yaza oranla kombilerimiz çok daha fazla çalışıyor, üşüyoruz evimizi, işi yerimizi ya da ofislerimizi sıcak tutmalıyız öyle değil mi?

Soğuk havanın kendini hissettirmesi ile birlikte bizlerde kombilerimizi en düşük ayarda çalıştırmaya başlıyoruz. Ama içimizi de hemen korku ve endişeler kaplıyor.

Ya çok yüksek gelirse faturalarımız, Ya ısınamaz isek yeterince dikkat edebilir miyiz yüksek fatura gelmesin gibi bir çok endişe kaplıyor içimizi ilk aydan hemen kontrollü bir şekilde kullanıma başlıyoruz kombilerimizi Önce düşük ayarda bütün odalarımızı açıyoruz, ay sonuna bir bakıyoruz ki doğal gaz faturamız biraz tuzlu gelmiş. Ne yapıyoruz hemen bir diğer denemeye geçiyoruz, gün içerisinde birkaç saat yüksek ısıda çalıştırıp kapatıyoruz.

Aynı kömür kazanındaki sisteme uymaya çalışıyoruz, aç kapat. Sonra yine ay sonu geliyor bir bakıyoruz ki faturamız bir önceki aydan daha yüksek gelmiş, içimizden kocaman bir of, birde keşke geçiriyoruz, aklımızda son bir deneme fikri ile hemen yeni biz düzenlemeye geçiyoruz.

Nedir bu yeni düzenleme?

Güneş gören odaların peteklerini açıyor, güneş görmeyen ve gereksiz olan odalarımızın ise ısı ulaşımını tamamen engelliyoruz. Kullanılmayan odalarınızın ısı ulaşımını petek den değil direk sıcak su vanasından kesmeyi unutmayın yoksa peteklerinizi iptal etmenin hiçbir anlamı kalmayacaktır.

Evet bu uygulamayı yapmanın ardından yeni faturamızı beklemeye başlaya biliriz. Kombi kullanımında yüksek fatura nasıl engellenir diye soran herkese sesleniyorum bunu en iyi sizler bilirsiniz deneme yanılma yöntemini kullanmaktan başka pek bir seçeneğiniz yok aslında. Çünkü gerek ısı yalıtımı, odaların güneş alması, pencere ve kapı açıklıkları gibi bir çok etken var kombi  faturalarının  yüksek gelmesi için.

Ama kullanmadığınız odaları kapatmak, kapılarını mümkün olduğunca kapalı tutmak hatta geçmiş zamanlarımızdan hatırlarsınız, kapı  süngerlerinden kullanarak soğuk havayı mümkün olduğunca diğer odalardan uzak tutmak çok daha faydalı olacaktır.

Kombi kullanımında yüksek fatura nasıl engellemek biz kullanıcıların elindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir